Americký prevádzkovateľ ťažby LIVENTA Corp oznámil zníženie zisku v poslednom minuloročnom štvrťroku o 87 percent. Ďalší pokles očakáva aj pre tento rok.

Za výrazným zhoršením hospodárskych výsledkov stojí obrat vo vývoji cien lítia, dôležitého kovu na výrobu nabíjateľných batérií. „Hoci aj v minulom roku dosahoval dopyt po lítiu rekordné úrovne, kvôli rastúcej ponuke, ktorá viedla až k prebytu kovu na trhu sa otočil cenový trend smerom dole,“ uviedol Paul Graves, výkonný riaditeľ spoločnosti LIVENTA Corp.

Ťažiari a dodávatelia ťažobných technológií reagujú odkladaním otvárania ďalších lítiových baní. Konsolidovaný čistý zisk LIVENTA Corp. klesol v poslednom minuloročnom kvartáli na necelých osem miliónov dolárov z viac ako 61 miliónov, ktoré spoločnosť dosiahla v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka. Tržby sa pritom znížili len o tretinu.

Zhoršenie výsledkov zaznamenali aj ďalší ťažiari lítia. Konkurenčná spoločnosť Albemarle Corp. taktiež zverejnila horší ako očakávaný zisk v poslednom minuloročnom kvartáli. Na tento rok tak očakáva pokles zisku rádovo v desiatkach percent. Aj na ňu dopadá zlacňovanie lítia, pričom náklady na ťažbu majú tendenciu skôr rásť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno