Na svojom pondelkovom zasadnutí Svetová obchodná organizácia povolila USA uvaliť clá na európsky tovar v maximálnej výške 7,5 miliardy dolárov. Tento krok bol len formalitou po tom, čo arbiter tejto organizácie na začiatku októbra rozhodol o tom, že Európska únia poskytovala spoločnosti Airbus nepovolenú štátnu pomoc. Podľa vyhlásenia amerických predstaviteľov by sa clá mali dotknúť širokej škály výrobkov, napríklad syrov, či automobilov.

Paradoxne však clá nebudú uvalené na lietadlá, ani na letecké súčiastky.
Tieto clá sú len poslednou kapitolou dlhodobého sporu medzi USA a EÚ v oblasti podpory Boeingu, respektíve Airbusu. Obe strany tvrdia, že tá druhá poskytuje „svojej“ firme podporu, ktorá je proti pravidlám Svetovej obchodnej organizácie. V oboch prípadoch je to pravda, ale vzájomné clá nikomu nepomôžu.

EÚ nemôže na clá ihneď odpovedať svojimi clami. Počas niekoľkých mesiacov by však mala byť prejednaná tiež sťažnosť EÚ na podporou Boeingu a vzhľadom na to, že aj v tomto prípade pravdepodobne arbiter uvedie, že došlo k nepovolenej štátnej pomoci, tak bude môcť EÚ uvaliť odvetné clá.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno