USA a Čína nachádzajú spoločnú reč

Prvá časť dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou je na svete. Dokončená prvá fáza sa dotýka kľúčových tém ako nákup poľnohospodárskych produktov, menovú politiku a časť problematiky ochrany duševného vlastníctva.

Viac ako pätnásť mesiacov trvajúci obchodný konflikt už spôsobil silnú disrupciu na
svetových trhoch a veľmi negatívne ovplyvnil globálny ekonomický rast. Táto predbežná dohoda je tak prvým významným krokom, ktorý napovedá, že obe strany našli spoločnú reč.

Americký prezident Donald Trump v nadväznosti na tento konsenzus oznámil, že pozastaví plánované zvýšenie colných sadzieb na čínsky dovoz v ročnej hodnote 250 mld. dolárov, ktoré malo nadobudnúť účinnosť 15. októbra. Čína sa v rámci dohody okrem iného uviazala například k nákupu amerických poľnohospodárskych výrobkov v ročnej hodnote až 50 mld. dolárov. K podpisu dohody by s najväčšou pravdepodobnosťou mohlo dôjsť na novembrovom summite v Čile.

Prvá fáza dohody však stále nerieši niektoré kľúčové témy týkajúce sa transferu IT technológií a komplexné riešenie ochrany duševného vlastníctva. Obe protistrany preto čaká ešte veľký kus práce.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno