Suezský prieplav je voľný, ropa reaguje poklesom

Obrovský balvan zo srdca spadol všetkým, ktorí sledovali niekoľkodňovú drámu odohrávajúcu sa v Suezskom prieplave. 400 metrov dlhá kontajnerová loď, ktorá kanál niekoľko dní blokovala, opäť vyplávala a kľúčovú tepnu námornej dopravy sa podarilo uvoľniť

oil-gas-2

Bezprostrednou reakciou na informáciu, že sa nákladne lode čakajúce pred Suezským kanálom dali opäť do pohybu, bol pokles ceny ropy. Barel ropy typu brent zlacnel bezmála o dve percentá pod 64 dolárov. Texaská WTI dokonca oslabila o viac než dve percentá a len tesne sa udržala nad 60 dolármi za barel. V posledných dňoch sa pritom cena čierneho zlata dostala až k 65 dolárom z obáv, že Suezský kanál bude zablokovaný niekoľko týždňov a tankery sa nedostanú včas do Európy.

Eufória zo zlacnenia ropy môže opäť čoskoro zaniknúť z dôvodu blížiaceho sa zasadnutia skupiny OPEC+, ktoré je plánované na začiatok apríla. Na trhoch panuje očakávanie, že zástupcovia krajín skupiny sa zhodnú na predĺžení obmedzení ťažby až do júna ako kompenzáciu za slabý dopyt po čiernom zlate. Očakáva sa tiež, že ťažbu bude aj naďalej obmedzovať kľúčový hráč skupiny, Saudská Arábia, ktorá znížila produkciu ropy nad dohodnutý rámec. Takýto výsledok rokovaní OPEC+ by zrejme zabránil ďalšiemu výraznému zlacňovaniu ropy na globálnom trhu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno