Digitálne euro spustíme do štyroch rokov, uviedla guvernérka Európskej centrálnej banky

Podľa guvernérky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej musia mať najvyššie bankové inštitúcie istotu, že projekt digitálneho eura bude postavený správne. Jeho schválenie by mohlo prebehnúť už tento rok v lete.

euro

To bude ale iba začiatok celého projektu. „Musíme si byť istí, že to celé urobíme správne. Európanom to dlhujeme. Celý proces, buďme realistickí, bude podľa môjho názoru trvať ešte ďalšie štyri roky, možno trošičku dlhšie,“ uviedla Christine Lagardeová v rozhovore pre agentúru Bloomberg.

Európska centrálna banka bude spracovávať analýzu, v ktorej bude odpovedať asi na osem tisíc otázok, ktoré dostala v rámci verejného konzultačného procesu, ktorého sa spustenie digitálneho eura týkal. Analýza následne zamieri do Európskeho parlamentu a následne Výkonná rada ECB bude rozhodovať o jednotlivých krokoch vedúcich k praktickej realizácii digitálneho eura.

Rozhodnutie o tom, kedy sa digitálne euro spustí, by malo byť zverejnené do pol roka. „Je to rovnako tak technická výzva, ako zásadná zmena v rámci systému. Musíme si byť istí, že  systém nenarušíme, ale vylepšíme,“ povedala Lagardeová. Digitálne euro, však nebude znamenať koniec hotovosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno