Spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk, získala z primárnej emisie akcií (IPO) o viac ako desať miliárd USD viac, než sa pôvodne predpokladalo. Celkový výnos z ponuky tak dosiahol 85,7 miliardy USD, pričom spoločnosť pôvodne uvádzala, že získala 75 miliárd USD. Ponuka SpaceX sa stala najväčšou primárnou ponukou všetkých čias.
Nenechajte si ujsť: Šesť spôsobov investovania do nehnuteľností
Elon Musk je prvým bilionárom na svete: Hodnota spoločnosti SpaceX po uplatnení opcie vystrelila na 2,5 bilióna dolárov
Spoločnosť SpaceX oznámila, že upisovatelia využili takzvanú greenshoe opciu, čo je bežný mechanizmus pri vstupe firiem na burzu, ktorý umožňuje predať dodatočné akcie nad pôvodne plánovaný objem. Upisovatelia prostredníctvom tejto opcie kúpili ďalších 83,3 milióna akcií. Spoločnosť pôvodne v rámci IPO predala 555,56 milióna akcií za cenu 135 USD za kus a získala tak 75 miliárd USD.
Akcie SpaceX pri piatkovom debute na burze Nasdaq vzrástli o 19 percent. Ďalších 19,6 percenta si pripísali v pondelok, keď uzavreli na cene 192,50 USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti vzrástla na 2,5 bilióna USD. Vďaka tejto ponuke sa Musk stal prvým bilionárom na svete.
Spoločnosť SpaceX tiež oznámila, že bude zverejňovať štvrťročné a ročné hospodárske výsledky a ďalšie dôležité správy výlučne prostredníctvom svojich internetových stránok a na sociálnej sieti X, a nie prostredníctvom distribučnej služby spravodajských agentúr. Tento krok predstavuje odklon od štandardných postupov firemnej komunikácie, ktorá zvyčajne zahŕňa využitie agentúr ako Business Wire alebo PR Newswire na oslovenie širokej verejnosti investorov a médií, upozornila agentúra Reuters.
Neprehliadnite: Zetano – Recenzia brokera
Prvá skúška pre OpenAI a Anthropic
Spoločnosť SpaceX sa zameriava na raketovú techniku pre výskum vesmíru alebo na vývoj umelej inteligencie (AI), okrem toho prevádzkuje aj satelitnú sieť Starlink. Musk založil spoločnosť SpaceX v roku 2002. Začiatkom tohto roka sa spoločnosť spojila s Muskovým start-upom xAI zameraným na umelú inteligenciu.
SpaceX vlani vykázala čistú stratu 4,94 miliardy dolárov pri tržbách 18,7 miliardy dolárov. O rok skôr dosiahla čistý zisk 791 miliónov dolárov a tržby vo výške 14 miliárd dolárov.
Ponuka SpaceX sa stala prvou skúškou záujmu investorov o plánovanú vlnu obrovských primárnych emisií akcií, okrem iného spoločností zameraných na AI, ako sú Anthropic a OpenAI.
Zdroj: ČTK









