Odvolací súd v Holandsku zamietol odvolanie Ruskej federácie proti arbitrážnemu rozhodnutiu, podľa ktorého musí krajina zaplatiť 50 miliárd dolárov bývalým akcionárom už zaniknutej ruskej ropnej spoločnosti Jukos. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Dôsledky Súdu pre verejnú službu
Verdikt padol po rokoch právnych bojov na holandských súdoch o pôvodné rozhodnutie arbitrážneho súdu v Haagu. Tribunál v roku 2014 dospel k záveru, že Rusko porušilo svoje medzinárodné záväzky tým, že podniklo kroky zamerané na bankrot Jukosu. Spoločnosť bola najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku, ale mala aj akcionárov v zahraničí.
Arbitrážne konanie proti Rusku začali v roku 2005 traja hlavní akcionári Jukosu, a to Veteran Petroleum, Yukos Universal a Hulley Enterprises. Spoločnosti tvrdili, že Rusko vznieslo voči Jukosu daňové požiadavky z politických dôvodov, ktoré nakoniec viedli k bankrotu spoločnosti, uviedla agentúra Bloomberg.
Ruský odpor
Podľa agentúry Bloomberg je nepravdepodobné, že by dnešný verdikt odvolacieho súdu viedol k okamžitému vyplateniu bývalých akcionárov. Rusko v minulosti uviedlo, že nie je povinné vyplatiť požadovanú sumu.
Hlavným vlastníkom Jukosu bol oligarcha a odporca Kremľa Michail Chodorkovskij. Kedysi bol aj najbohatším mužom v Rusku, ale v roku 2003 bol zatknutý a o dva roky neskôr odsúdený na dlhý trest odňatia slobody za daňové úniky a spreneveru. Jukos bol následne rozbitý a znárodnený, pričom väčšinu jeho aktív získala Rosnefť, pološtátna spoločnosť, ktorú riadi spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.
Jukos potom v auguste 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovského prepustili z väzenia v decembri 2013, keď mu Putin udelil milosť. V súčasnosti žije v exile.
Zdroj: ČTK