Internetový predajca Amazon sa stáva súčasťou akciového indexu Dow Jones

amazon

Americký internetový predajca Amazon sa stane súčasťou akciového indexu Dow Jones a nahradí tak sieť drogérií a lekární Walgreens Boots Alliance. Zmena nadobudne účinnosť v pondelok 26. februára, oznámil poskytovateľ indexu S&P Dow Jones Indices. Akcie Amazonu po oznámení vzrástli o 1,3 %, zatiaľ čo akcie Walgreensu klesli o tri percentá.

Vyššia expozícia

Zaradenie akcií Amazonu zvýši expozíciu indexu Dow Jones voči maloobchodným predajcom spotrebného tovaru, čo odráža zmeny v americkej ekonomike, uviedla spoločnosť S&P. Rozhodnutie o rozdelení akcií bolo vyvolané rozhodnutím reťazca supermarketov Walmart zmeniť zloženie indexu.

Váha jednotlivých titulov v indexe Dow Jones sa neurčuje podľa trhovej kapitalizácie, ale podľa ceny akcií. Rozdelenie akcií Walmartu v pomere 3:1 a z toho vyplývajúca nižšia cena jednotlivých akcií by znížili význam maloobchodného sektora v indexe.

Index Dow Jones

Index Dow Jones zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických spoločností a odráža ich hodnoty od roku 1896. Index je jedným z hlavných ukazovateľov výkonnosti cien akcií v Spojených štátoch a je široko sledovaný drobnými investormi. Naopak, inštitucionálni investori častejšie porovnávajú svoju výkonnosť s indexom S&P 500. Spoločnosť Walgreens je súčasťou indexu Dow Jones len niekoľko rokov.

zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno