Zariadenie vyrástlo v blízkosti kalininskej jadrovej elektrárne asi 350 kilometrov severozápadne od Moskvy. Pre ťažbu kryptomien ponúkne 30-megawattovú kapacitu.

Energetickú farmu vybudovala spoločnosť Rosenergoatom, dcéra známejšieho Rosatomu. Investícia do zariadení dosiahla bezmála piatich miliárd dolárov. Energetická farma má rozlohu okolo sto tisíc metrov štvorcových a ponúkne až tridsať kontajnerov, kde bude môcť byť umiestnených až 400 počítačov pre individuálne ťaženie kryptomien.

„Nielen kryptoťažiari, ale aj datacentrá sú obrovskými konzumentmi energie, pričom ich dopyt je stabilný,“ uviedol Sergej Němčenkov, riaditeľ úseku pre dátové centrá a digitálne produkty v Rosenergoatome. „Pre nás je to príležitosť, ako diverzifikovať našich odberateľov,“ dodal.

Rosatom je vôbec prvou veľkou štátom ovládanou entitou, ktorá v Rusku ponúkne priestor práve pre tých, ktorí dobývajú kryptomenu. Do budúcnosti by sa mohla energetická kapacita vyčlenená práve pre digitálnych ťažiarov rozrásť až na 240 megawattov a príklad kalininskej elektrárne by mohli nasledovať ďalšie energetické zariadenia. Podobné stavby vyrastajú tiež v texaskom Rockdale, kde sa počíta s kapaciotu 25 až 50 megawattov s možnosťou rozšírenia až na jeden gigawatt.

 

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno