Novembrové čísla nemeckej priemyselnej produkcie prekvapili analytikov. Dostavil sa najväčší medzimesačný rast za posledných osemnásť mesiacov.

Priemyselná produkcia v novembri medzimesačne vzrástla o 1,1 percenta, a takmer o pol percentuálneho bodu tak prekonala očakávania analytikov. Spolkový štatistický úrad takisto revidoval októbrový pokles, ktorý nebol tak hlboký, ako sa pôvodne zdalo. Dá sa teda povedať, že nemecký priemysel vykazuje náznaky zotavenia, avšak až ďalšie mesiace ukážu, či k nemu skutočne došlo. „To sú dve dobré správy v jednej,“ uviedol pre agentúru Reuters Jens-Oliver Niklasch z banky LBBW.

Horšie správy ale prišli z nemeckého exportu. Ten sa v novembri znížil oproti októbru o 2,3 percenta. Import klesol len o pol percenta, napriek tomu Nemecko vykázalo prebytok zahraničného obchodu prevyšujúci osemnásť miliárd eur.

Za poklesom vývozu stojí predovšetkým oslabenie zahraničného dopytu, ktoré je podčiarknuté pretrvávajúcou neistotou ohľadom budúcej obchodnej dohody medzi Veľkou Britániou a zvyškom Európskej únie. Navyše sa začínajú prejavovať prísnejšie požiadavky na emisie skleníkových plynov automobilov, čo významne postihuje celý sektor automotive. Nemecká ekonomika by si ako celok mala udržať za rok 2019 mierny hospodársky rast.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno