Americké akcie sú vraj teraz tak vysoko, že sa môžu ľahko dostať ešte vyššie, až na neudržateľné hodnoty. V najbližších mesiacoch tak pokojne môže prísť pád v rozsahu dvojciferných percentuálnych bodov.

Úrokové sadzby sú nízko, kreditné rozpätia sú menšie, Federálny rezervný systém volí akomodatívnu politiku a americko-čínske obchodné napätie poľavuje. To sú podľa Chrisa Harveyho z americkej banky Wells Fargo faktory, ktoré by v nás mali rozblikať varovné svetlo. „Inými slovami, keď sa všetko javí pozitívne a očakávania sa ešte viac zlepšujú, je to presne ten okamih, kedy sa investori majú mať na pozore,“ uviedol v podcaste pre agentúru Bloomberg.

Harvey sa obáva, že sa všetko pozitívne môže náhle dramaticky obrátiť a akcie môžu začať rýchlo padať. „Doteraz to bola veľká jazda a bolo skvelé, ak ste sa jej zúčastnili,“ dodal. Teraz je však podľa neho čas akciovú eufóriu trochu zmierniť.

Podobného názoru je tiež Jeremy Siegel z Wharton School of Business pri Pensylvánskej univerzite. Človek, ktorý správne predpovedal okamih, kedy index Dow Jones prekročil hranicu dvadsiatich tisíc bodov, tvrdí, že akciové trhy ešte stále síce zodpovedajú svojim fundamentom, môžu sa však vymknúť na úrovne, ktoré nie sú dlhodobo udržateľné. „Jedným z rizík je, ak ľudia úplne zabudnú na riziko,“ povedal akademik portálu Marketwatch.com. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno