Cena medi asi tento rok nestúpne

Podľa šéfa čilských ťažobných odborov sa počas roka 2020 cena medi pravdepodobne nespamätá z minuloročného poklesu. A to aj v prípade, že by obchodné napätie medzi USA a Čínou pretrvalo.

Diego Hernandez, bývalý prevádzkovateľ ťažby a súčasný prezident čilských ťažobných odborov SONAMI (La Sociedad Nacional de Minería) neočakáva, že by sa dopyt po medi v tomto roku nejako výrazne zvýšil. Ceny tohto priemyselného kovu tak pravdepodobne zostanú na súčasných nízkych úrovniach. „Predpokladáme, že sa libra medi bude obchodovať okolo 2,80 dolára. Bude veľmi záležať na medzinárodnom vývoji. Nemyslíme si však, že by sa cena mala výrazne odraziť od vlaňajšieho dna, „uviedol Hernandez pre agentúru Reuters.

Minulý rok sa cena medi prepadla na priemerných 2,72 dolára za libru, pričom v roku 2018 dosahovala priemerne necelých troch dolárov. Vlani teda meď zlacnela približne o desatinu. Podľa Hernandeza možno síce očakávať, že rozvoj elektromobilov povedie k rastu dopytu po medi, avšak významnejšie rast ceny medi príde až v strednodobom časovom horizonte. Nič na tom vraj nezmení ani prípadné pokračovanie napätia v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou. Podľa doterajších rokovaní to ale navyše vyzerá na koniec americko-čínskej obchodnej vojny.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno