Ropa zlacňuje, skupina OPEC + sa dohodla na zvýšení ťažby

Ministri energetiky krajín skupiny OPEC + sa v nedeľu dohodli na zvýšení ťažby ropy. Od augusta sa tak bude produkcia zvyšovať každý mesiac o 400 tisíc barelov denne. A to až do konca tohto roka.

OPEC, ropa, ťažba

Skupine krajín OPEC + sa podarilo počas uplynulého víkendu dosiahnuť kompromis. Augustom počnúc sa bude ťažba ropy zvyšovať každý mesiac o 400 tisíc barelov denne. Na konci tohto roka by sa tak malo denne ťažiť o dva milióny barelov denne viac než je tomu dnes.

Cieľom skupiny OPEC + je schladenie cenového rastu čierneho zlata, ktoré sa vyšplhalo na 2,5letá maximá. Rokovania sa pritom tiahli niekoľko dní, keď sa na plánovanom stretnutí pred viac ako týždňom nepodarilo dohodu dosiahnuť. Zvýšiť ťažbu odmietalo predovšetkým Rusko a Saudská Arábia. Obe krajiny nakoniec na kompromisný návrh kývli.

Skupina OPEC + v uplynulom roku znižovala ťažbu ropy v reakcii na dramatický pokles jej ceny po prepuknutí  pandémie koronavírusu. Kvôli protiepidemickým opatreniam, ktorá zasiahli najmä leteckú dopravu sa cena ropných futures dokonca prvýkrát v histórii prepadla do záporných hodnôt. Teraz futures tiež reagujú poklesom, augustové kontrakty na dodávky ropy Brent aj WTI sú o 0,3 až 0,45 percenta lacnejšie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno