Americká spoločnosť Compass Minerals objavila obrie náleziská lítia

Akcie americkej ťažobnej spoločnosti Compass Minerals výrazne spevnili po tom, čo firma oznámila nález obrieho ložiska lítiovej rudy. A to priamo na svojich poliach v štáte Utah.

lítium, lithium, baterky, naleziště, USA

Celkom sa na odparovacích poliach pre získavanie lítia nachádza okolo 2,4 milióna metrických ton ekvivalentu uhličitanu lítneho (LCE – Lithium Carbonate Equivalent). Akcie spoločnosti reagovali rastom o viac ako 17 percent a mierne prekročili hranicu 70 dolárov.

Spoločnosť, ktorá pomocou technológie odparovania produkuje najmä soľ, rastlinné živiny alebo chlorid horečnatý, uviedla, že bohatý zdroj lítia sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Veľkého soľného jazera v Utahu.

Compass Minerals najprv oznámila, že okolo 127 tisíc ton LCE sa nachádza na jednom z jej aktívnych polí. Neskôr dodala, že ďalších asi 2,3 milióna ton LCE leží blízko. Spoločnosť pôvodne chcela navýšiť svoju ročnú produkciu na 20 až 25 tisíc metrických ton LCE. To sa teraz pravdepodobne zmení. A pravdepodobne tomu prispôsobia aj technológiu získavania lítia, ktoré doteraz takisto získavala práve odparovaním. Podľa agentúry Reuters zvažuje oslovenie dodávateľa technológie priameho získavania strategickej suroviny z vyťaženej rudy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno