Ropa sa drží na sedemročnom maxime. Nepomohol ani výsledok zasadnutia Fedu

Cena ropy Brent sa aj po zasadnutí americkej centrálnej banky drží pri hranici 90 dolárov za barel. Čierne zlato je tak najdrahšie za posledných sedem rokov a podľa expertov v najbližšej dobe najskôr nezľaví.

ropa, ťažba

Barel ropy stál 90 dolárov naposledy na prelome septembra a októbra 2014. Odvtedy teda uplynulo už viac ako sedem rokov. Čierne zlato začalo svoju púť za súčasnými cenovými úrovňami na začiatku minulého decembra. Vtedy sa barel ropy Brent obchodoval pod 70 dolármi. 80-dolárovú hranicu ropa pokorila začiatkom tohto roka a teraz sa už niekoľko dní obchoduje za cenu okolo 90 dolárov.

Mierne ochladenie na trhu s ropou sa očakávalo po zasadnutí vedenia Federálneho rezervného systému, ktorý mal potvrdiť svoje predchádzajúce proklamácie o začatí sprísňovania menovej politiky od tohtoročného marca. Šéf Fedu Jerome Powell síce tento trend potvrdil, avšak k výraznému zlacneniu ropy nedošlo.

„Trh je veľmi nevyspytateľný kvôli správam o situácii na rusko-ukrajinskej hranici. Panuje veľká neistota, čo sa stane,“ uviedol pre agentúru Reuters Phil Flynn, analytik spoločnosti Price Futures Group. Trh s ropou teraz vyzerá zasadnutie krajín skupiny OPEC+, ktoré je naplánované na začiatok februára.

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno