Hodnota islamských fondov vzrástla za desať rokov o 300 percent

Islamské investičné fondy v súčasnej dobe spravujú aktíva v hodnote blížiacej sa 200 miliardám dolárov. Za posledných desať rokov sa tento objem zväčšil štyrikrát. Fondom sa darilo aj v dobe koronavírusovej pandémie.

Islám, chrám

Hoci v roku 2020 došlo k prepuknutiu pandémie COVID-19, objem aktív spravovaných islamskými fondmi sa počas roku 2020 zväčšil bezmála o 14 percent. O rok skôr ale bolo tempo rastu hodnoty aktív o poznanie väčšie, presiahlo 35 percent. V treťom kvartáli roku 2021 sa tempo zvýšila na 17,1 percenta a hodnota takto spravovaných aktív sa blíži 200 miliardám dolárov. Vyplýva to zo správy bahrajnskej Generálnej rady pre islamské banky a finančné inštitúcie.

Podľa expertov majú islamské fondy obrovský rastový potenciál. Nesmú totiž zarábať na úrokových výnosoch ani na finančných špekuláciách. Naopak im do kariet hrá princíp ESG, ktorý sa postupne stáva súčasťou kritérií pre posudzovanie projektov pri rozhodovaní o ich financovaní.

Najväčší podiel aktív spravovaných v islamských fondoch má Saudská Arábia, nasledovaná Iránom a Malajziou. Malajzia má naopak najväčší počet islamských fondov, ktoré sa na globálnom trhu pohybujú, a to 401. Indonézia 209 a Saudská Arábia 183.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno