Priemyselná výroba v eurozóne prepadla viac, než sa očakávalo

euro-sculpture-2867925_1280

Decembrové čísla o priemyselnej výrobe skupiny krajín platiacich eurom nepríjemne prekvapili analytikov. A to ako na medzimesačnej, tak na medziročnej báze.

V decembri minulého roka sa priemyselná produkcia v eurozóne prepadla oproti novembru o 2,1 percenta. Pritom konsenzus analytikov hovoril o znížení priemyselnej výroby o 1,6 percenta. Horšie, než očakávané výsledky priniesol priemysel aj na medziročnej báze. Kým trhy očakávali prepad o 2,3 percenta, skutočnosť bola takmer dvakrát horšia. Tento výsledok prišiel po novembrovej stagnácii a októbrovom poklese o necelé percent.

K zníženiu výroby došlo vo všetkých hlavných ekonomikách eurobloku. Eurostat okrem iného naznačil, že čerstvé čísla o priemysle pravdepodobne povedú tiež k revízii údajov o hospodárskom raste eurozóny v poslednom štvrťroku minulého roka smerom nadol.

Ešte koncom januára Eurostat odhadoval, že hrubý domáci produkt skupiny krajín platiacich eurom v poslednom minuloročnom kvartáli stúpol o jednu desatinu percenta. Decembrový pokles priemyselnej výroby bol okrem iného spôsobený predovšetkým znížením produkcie kapitálových statkov (teda strojov a zariadení), čo implikuje nižší objem investícií, ktoré vstupujú priamo do HDP.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno