Britskí konzervatívci získali v predčasných voľbách jasnú parlamentnú väčšinu. Cesta k brexitu na konci januára je otvorená.

Úradujúci premiér Boris Johnson doviedol konzervatívcov v predčasných parlamentných voľbách k drvivému víťazstvu. V Dolnej snemovni toryovci získajú najviac kresiel od roku 1987, kedy konzervatívnu stranu do volieb naposledy viedla Margaret Thatcherová. Zdá sa, že Briti dali jasne najavo, že už si želajú z Európskej únie vystúpiť takmer za každú cenu, respektive, že majú dosť brexitového chaosu.

Britská libra bezprostredne po zverejnení exit pollov (prvých odhadov výsledkov volieb) posilnila voči doláru o viac ako dve percentá. Lenže potvrdením Borisa Johnsona v premiérskom kresle a predpokladanému odsúhlaseniu brexitovej dohody novo zloženým parlamentom odchod Veľkej Británie z Európskej únie nekončí.

Skutočná práca na nastavení budúcich politických a ekonomických vzťahov medzi Londýnom a Bruselom ešte len začne. Po oficiálnom vystúpení Británie z EÚ začne plynúť prechodné obdobie, v rámci ktorého sa bude finálna dohoda dojednávať. Potom sa ešte len ukáže, ako talentovaným vyjednávačom a politikom Boris Johnson skutočne je.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno