Burzová premiéra Saudi Arramco: Akcie posilnili o desať percent

Akcie ťažobnej spoločnosti počas svojho prvého obchodovania na burze spevnili o desatinu. Hodnota spoločnosti tak mieri k dvom biliónom dolárov.

Prevažná väčšina nákupných príkazov počas prvého burzového obchodovania s akciami saudskoarabskej ťažobnej spoločnosti prichádzala od domácich investorov. Spoločnosť Samba Capital, ktorá mala IPO Saudi Aramco na starosti, uviedla, že išlo až o 97 percent nákupov. Viac ako tri štvrtiny akcií, ktoré boli počas burzovej premiéry zobchodované, skončili v rukách bánk, fondov a niektorých vládnych inštitúcií.

Vďaka posilneniu akcií Saudi Aramco oproti ich upisovacej hodnote, sa trhová cena celej spoločnosti dostala na úroveň 1,88 bilióna dolárov a blíži sa tak dvom biliónom. Teda hranici, o ktorej sa pôvodne hovorilo ako o cene, z ktorej sa bude vyvodzovať upisovacia hodnota akcií. Na každý pád sa Saudi Aramco podarilo vytvoriť nový upisovací rekord, keď jej akcie pri prvej verejnej ponuke boli predané za viac ako 25 miliárd dolárov. Saudi Aramco je dnes navyše najhodnotnejšia firma sveta, ktorá je obchodovaná na burze. Prekonala tak spoločnosť Apple, ktorej hodnota dosahuje takmer 1,2 bilióna dolárov. 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno