Poľsko podpísalo s USA zmluvu o nákupe 486 raketometov HIMARS

polska vlajka, himars

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak dnes so zástupcami americkej vlády podpísal zmluvu o nákupe 486 raketometov HIMARS. Informujú o tom poľské médiá. V minulosti poľská armáda získala 18 týchto salvových raketometov, ktoré sa osvedčili na Ukrajine v boji proti ruským inváznym jednotkám.

Dodávky raketometov

Poliaci podľa Blaszczaka počítajú s tým, že dodávky raketometov začnú koncom roka 2025. V najbližších dvoch rokoch bude poľská armáda pracovať na tom, aby ich integrovala so systémami, ktoré už má vo výzbroji. Nákup raketometov HIMARS posilní schopnosť poľskej armády odstrašovať potenciálneho agresora, povedal Blaszczak.

„Do dvoch rokov bude mať poľská armáda najsilnejšej pozemnej sily a jednou z ich najvýznamnejších zložiek bude raketové delostrelectvo,“ tvrdí šéf poľského ministerstva obrany.

Poľské plány

Poľsko plánuje, že raketomety HIMARS budú osadené na podvozkoch Jelcz a budú integrované do systémov na riadenie paľby delostrelectva TOPAZ.

Portál gazeta.pl píše, že Poľsko si vlani objednalo aj raketomety v Južnej Kórei, ide o typ Chunmoo. Prvý kus do Poľska dorazil minulý mesiac a armáda ho osadila na podvozku Jelcz.

Poľsko v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu výrazne posilnilo výdavky na obranu. Tento rok na ňu vydá zhruba štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), NATO požaduje minimálne dve percentá HDP.

Zdroj: Poľsko podpisuje zmluvu na nákup 486 raketometov HIMARS

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno