Vylúčte z trhu s emisnými kvótami špekulantov, žiada Poľsko Európsku úniu

Tona emisií oxidu uhličitého sa na európskom trhu obchoduje za viac ako 90 eur. Práve vysoká cena emisných kvót býva označovaná ako jeden z hlavných faktorov rekordne drahých energií.

Tona emisií oxidu uhličitého sa na európskom trhu obchoduje za viac ako 90 eur.

Vysoké ceny energií trápia väčšinu krajín v Európe aj vo svete. Poľsko sa teraz obrátilo na Európsku úniu, aby čo najskôr predstavila kontrolný mechanizmus, ktorý by dokázal zamedziť špekulantom v prístupe na trh s emisnými kvótami. Z nich sa totiž v poslednom roku a pol stalo pomerne cenné finančné aktívum, ktoré kupujú nielen energetické či priemyselné firmy, ale aj finančné inštitúcie.

Poľská ministerka pre klímu Anna Moskwaová sa kvôli tomu stretla s eurokomisárom pre klimatickú politiku Fransom Timmermansom, aby s ním diskutovala o možnostiach, ako ceny emisných kvót skrotiť. Čelní predstavitelia Európskej únie totiž už na kľúčovej reforme trhu s emisnými kvótami pracujú.

„Celkom zásadné je pre nás vylúčiť z obchodného systému finančné inštitúcie, čo najskôr to bude možné. Druhou požiadavkou je zrušiť systém, kedy sa z trhu sťahujú voľné emisné kvóty,” uviedla Moskwaová vo vyhlásení. Podľa nej je teraz Brusel úplne bezzubý pri snahe trh s emisnými kvótami pred špekulantmi ochrániť.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno