Hoci sa skupina OPEC + dohodla na znížení produkcie ropy bezmála o desať miliónov barelov denne, skutočný pokles ťažby môže byť až dvojnásobný.

Svoju daň si totiž vyberá pokles dopytu po rope v dôsledku faktického zmrazenia veľkých častí globálnych hospodárskych veľmocí. Trh s ropou teda doslova preteká. Kým OPEC + obmedzí ťažbu o očakávaných takmer desať miliónov barelov denne, ďalšie štáty sa k Saudskej Arábii a Rusku zrejme pridajú.

Spojené štáty by napríklad mali svoju ťažbu do konca tohto roka znížiť približne o dva milióny barelov denne. Ďalšieho pol milióna barelov pridajú spoločne Kanada a Brazília, v najbližších dňoch by svoje obmedzenia malo oznámiť Nórsko, Indonézia a ďalšie štáty. Celkovo by sa tak produkcia čierneho zlata mohla prepadnúť až o dvadsať percent, čo zodpovedá približne dvadsiatim miliónom barelov za deň.

Pôjde o jedno z najväčších obmedzení ťažby ropy v histórii. V porovnaní s rokom 2008, kedy bol ropný trh takisto postihnutý ekonomickou krízou, bude tohtoročný prepad produkcie ropy viac ako štyrikrát väčší. Najväčší zostup sa očakáva v priebehu nasledujúcich týždňov, a to až do júna, kedy sa skupina OPEC + má znova zísť a vyhodnotiť situáciu na trhu.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno