Už len necelý mesiac zostáva do tretieho polenia v histórii najstaršej kryptomeny. Hoci investori dlho k tomuto termínu vzhliadali ako k impulzu pre rast celého trhu, aktuálne trhové signály príliš optimizmu nedodávajú.

Pre bitcoinových nadšencov je to niečo ako olympiáda. Približne raz za štyri roky dochádza k takzvanému poleniu, teda zníženie tempa ťažby nových Bitcoin na polovicu. Pri nezmenenom tempe rastu dopytu po kryptomene by redukcia prírastku ponuky mala viesť k zvýšeniu ceny Bitcoinu. Lenže aktuálne signály z trhu naznačujú, že očakávané zdraženie Bitcoin sa konať nemusí.

Na vine je dianie na trhu s bitcoinovými derivátmi. Narástol totiž podiel obchodníkov, ktorí nakúpili takzvané put opcie, teda právona  podkladové aktívum (teda Bitcoin) v určitom termíne predať. Podiel put opcií sa začiatkom týždňa zvýšil na 61 percent, čo je najviac od konca tohtoročného februára. Zvyšných 39 percent potom pripadá na call (nákupné) opcie.

Takýto vývoj naznačuje prevahu medvedej nálady na trhu. Niektorí investori sa totiž obávajú, že halving nemusí k rastu ceny Bitcoinu viesť, a tak sa nákupu put opcií snažia proti tomuto riziku zaistiť. Polenie pripadá na 12. máj. Z celkového počtu 21 miliónov Bitcoinov, ktoré zostáva vyťažiť, ich už bolo vyťažených niečo vyše 18 miliónov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno