Európske akcie po päťdňovom raste oslabili

Pozornosť investorov sa totiž pomaly zameriava na začínajúcu výsledkovú sezónu. Spoločnosti obchodované na burzách totiž budú zverejňovať stav svojho hospodárenia za prvý tohtoročný kvartál.

Európsky akciový index STOXX 600 stratil počas stredajšieho obchodovania takmer štyri percentá po tom, čo počas predchádzajúcich piatich seáns posilnil o takmer osem percent. Doterajšia akciová rally bola vyvolaná očakávaniami, že kľúčové európske krajiny sú po epidemiologickej stránke z najhoršej krízy vonku, a že v najbližších týždňoch jednotlivé štáty (napríklad Nemecko) začnú uvoľňovať svoje obmedzenia.

Lenže optimizmus skolil počiatok výsledkovej sezóny, kedy spoločnosti začnú zverejňovať svoje finančné výsledky za prvý tohtoročný kvartál. Investori očakávajú, že sa na hospodárenie mnohých už koronavírusová kríza stihla podpísať. Stratu indexu STOXX 600 kopírovali burzové indexy vo väčšine západoeurópskych krajinách, prepad Viedne sa priblížil až k siedmim percentám. Výrazne oslabovali najmä bankové tituly. Napríklad Erste stratila viac ako jedenásť percent. Okolo nuly sa naopak držali akcie energetických alebo farmaceutických spoločností.