Britská libra stratila voči doláru i euru. Optimizmus bol predčasný

britska_libra

Libra v polovici týždňa spadla z mesačných maxím voči americkému doláru aj euru. Investori si totiž uvedomili, že ich optimizmus týkajúci sa oživenia z Koronavírusovej krízy bol predčasný.

Na kurze libry voči doláru a euru sa podpísala okrem iného predpoveď Medzinárodného menového fondu tohtoročného globálneho hospodárskeho vývoja. Investori zareagovali na to, že britská ekonomika má tento rok klesnúť o niečo viac ako tá americká. Aj preto začali dávať prednosť americkému doláru pred britskou librou.

Dolár sa naopak stáva hviezdou tohto týždňa. Do istej miery to môže vyzerať zvláštne, pretože posledné dáta z amerického trhu práce ukázali, že o dávky sa prihlásilo ďalších viac ako päť miliónov Američanov. Za posledný mesiac tak už stratilo prácu vyše dvadsať miliónov obyvateľov USA. Investori však vnímajú, že počet nových žiadostí o dávky bol v poslednom týždni o milión nižší ako v predchádzajúcich dvoch týždňoch.

Zároveň verí tomu, že keď sa hospodárska situácia v USA ešte zhorší, dá sa očakávať zo strany Federálneho rezervného systému silnejší stimul pre hospodárstvo. Dolár je preto vnímaný ako atraktívnejšia mena najmä vzhľadom na možný budúci vývoj. Libra v tomto týždni voči doláru stratila zhruba 1,5 percenta.

1 komentář

Comments are closed.