Členské krajiny ropného kartelu sa dohodli na znížení ťažby ropy o 1,5 milióna barelov denne. Čaká sa ešte na postoj Ruska. Nič ale nenasvedčuje tomu, že by sa Kremeľ k dohode nepripojil.

Takéto zníženie ťažby ropy je najvyššie od finančnej krízy v roku 2008, ku ktorému Organizácia krajín vyvážajúcich ropu pristúpila. Naviac sa členské krajiny ropného kartelu dohodli, že opatrenie bude platné až do konca tohto roka. Pritom sa pôvodne očakávalo, že OPEC zníži produkciu čierneho zlata len o 600 tisíc barelov a toto obmedzenie potrvá len do konca tohto júna.

Ešte sa ale čaká na postoj Ruska a Kazachstanu, krajín, ktoré od roku 2017 s krajinami OPEC spolupracujú v rámci skupiny OPEC+. Očakáva sa ale, že oba štáty sa k dohode pripoja. Je však otázkou, nakoľko ohlásené obmedzenia ťažby bude fungovať a pád ceny ropy zastaví.

V tejto súvislosti sa hodí pripomenúť útok dronov na rafinérie ťažobnej spoločnosti Saudi Aramco, ku ktorému došlo vlani v septembri. V dôsledku tejto udalosti došlo k výpadku asi piatich percent dennej ťažby ropy, čo predstavuje okolo päť miliónov barelov, teda viac ako štvornásobok objemu, o ktorý OPEC plánuje znížiť produkciu ropy. Cena ropy útokom ale prakticky nijako ovplyvnená nebola.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno