Indická centrálna banka prevzala Yes Bank, akcie peňažných domov oslabili

India

Akcie na indickom hlavnom trhu koncom minulého týždňa oslabili o viac ako dve percentá. Na vine je krok indickej centrálnej banky, ktorá prevzala kontrolu nad Yes Bank kvôli jej zhoršujúcej sa finančnej kondícii.

Hlavné indickej akciové indexy sa prepadli počas posledného obchodného dňa minulého týždňa o 2,3 až 2,5 percenta. V čele prepadu stál bankový sektor, ktorý nadol ťahali akcie Yes Bank. Tie stratili viac ako 56 percent svojej hodnoty po tom, čo nad ňou prevzala kontrolu Reseve Bank of India (indická centrálna banka).

Yes Bank je piaty najväčší veriteľ medzi indickými bankami s viac ako tisíckou pobočiek po celej krajine. Banka musela tiež siahnuť k obmedzeniu výberov z bankových účtov klientov, vrátane bezhotovostných prevodov. Štátna indická banka (State Bank of India), čo je akási obdoba Českej konsolidačnej agentúry, uviedla, že v Yes Bank prevezme 49-percentný podiel.

Indická Yes Bank sa dostávala do problémov dlhodobo. V jej portfóliu totiž narastal podiel takzvaných kvalifikovaných úverov, teda pôžičiek, pri ktorých je splatnosť prinajmenšom veľmi ohrozená a neistá. Vo februári už banke chýbali viac ako dve miliardy dolárov na to, aby bola finančne stabilná. Yes Bank je za posledný pol rok už šiestou významnou finančnou inštitúciou, ktorá sa dostala do existenčných problémov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno