Rakúsky výrobca pohonných hmôt ÖMV sa plánuje zbaviť časti svojich aktív, aby mohol ovládnuť výrobcu plastov, spoločnosť Borealis. Jedného z najväčších producentov polymérov na svete.

ÖMV má v pláne do rakúskej spoločnosti Borealis investovať 4,7 miliardy dolárov. Kvôli tomu chce predať aktíva v hodnote cez dve miliardy dolárov a získané peniaze použiť na nákup majoritného podielu vo výrobcovi plastov.

Rakúskej rafinérskej spoločnosti patria v Borealis šesťdesiat trojpercentný majetkový podiel, zvyšných 64 percent vlastní štátny investor Mubadala, ktorý sídli v Abú Zabí. Obe strany už podpísali dohodu o tom, že ÖMV svoj podiel navýši na 75 percent.

„Táto transakcia nie je len ďalší míľnik v napĺňaní našej stratégie, ale ide o najväčší transformáciu v histórii ÖMV,“ uviedol Rainer Seele, výkonný riaditeľ rakúskeho výrobcu pohonných hmôt. Podľa Seeleho sa z ÖMV teraz stane nielen spracovateľ ropy a zemného plynu, ale tiež významný hráč v odvetví chemického priemyslu.

Jedna z prvých investícií, ktorú ÖMV vykoná, bude predaj 51-percentného podielu v spoločnosti Gas Connect Austria, ktorá prevádzkuje systém plynovodov. ÖMV chce tiež predať 287 čerpacích staníc, ktoré prevádzkuje v Nemecku. Ako prvé majú prísť na rad pumpy v Bavorsku a Bádensku-Württembersku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno