Nemecko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá opustí výrobu elektriny ako z jadra, tak z hnedého uhlia. Uhoľné elektrárne odstaví do roku 2038.

Rozhodnutie opustiť uhlie oznámila spolková vláda na štvrtkovej tlačovej konferencii. Dôvodom je dosiahnutie záväzkov na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030. Odklon od uhlia bude sprevádzaný obrovskými investíciami do obnoviteľných energetických zdrojov. Tie sa odhadujú zhruba na štyridsať miliárd eur v nasledujúcich desiatich rokoch.

Nemecko, jeden z ekonomicky najúspešnejších národov sveta, sa rozhodlo ráznym krokom k vystúpeniu z éry fosílnych zdrojov,“ uviedol spolkový minister financií Olaf Scholz. Z pohľadu kancelárky Angely Merkelovej ide o obrat o stoosemdesiat stupňov. Keď sa v roku 2017 ujímala naposledy svojho úradu tvrdila, že klimatické ciele sú nedosiahnuteľné.

Vyjednávanie boli tvrdé,“ povedala sociálnodemokratická ministerka životného prostredia Svenja Schulze. „Výsledkom je ale jasný záväzok, že sa ako prvá krajina staneme nejadrovou a neuhoľnou ekonomikou. Ide o dôležitý signál do zahraničia,“ doplnila politička. Kvôli tomu však už najväčší nemecký výrobca energie RWE oznámil zníženie počtu pracovných miest o šesť tisíc do konca tejto dekády.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno