Analytik S & P Global Market Intelligence Chris Rogers je presvedčený, že ďalšie vyjednávanie medzi USA a Čínou o zrušení obmedzení obchodu budú ďaleko ťažšie, než sme si ochotní pripustiť.

Podľa Rogersa môžu Spojené štáty začať s blížiacimi sa prezidentskými voľbami prehodnocovať svoje obchodné vzťahy s ďalšími ázijskými krajinami. Čína vraj prvú fázu obchodnej dohody podpísala predovšetkým preto, že si nepriala ďalšiu eskaláciu obchodnej vojny.

Čínska ekonomika totiž stráca svoj rastový potenciál a vlani sa tamojšie HDP zvyšovalo najnižším tempom za posledné tri dekády. Export je tak jedna z možností ako ekonomickému spomaleniu čeliť.

Čína už prijala veľa opatrení, ktoré majú viesť k zlepšeniu nakladania s duševným vlastníctvom, technológiami alebo k zlepšeniu prístupu zahraničných firiem na trh finančných služieb, ale „nezmenila vôbec nič v oblasti štátnej pomoci veľkých spoločností,“ uviedol Rogers v rozhovore pre agentúru Reuters.

A to môže byť jedna z kľúčových prekážok pre dosiahnutie druhej fázy obchodnej dohody. Veľa otázok, ktoré sú pre „čínsky kapitalizmus“ absolútne zásadné, nebolo v prvej fáze dohody vôbec naznačených. „Som veľmi skeptický ohľadom druhej fázy. Prinajmenšom vo výhľade tohto roka, „dodal Rogers.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno