Dolár aj jüan držia silné pozície

Americký dolár sa teší obľube vďaka sľubnému výhľadu amerického hospodárstva. Čínsky jüan spevnil na najvyššiu úroveň za posledných šesť mesiacov.

Najsilnejšia ekonomika sveta si svoj priaznivý vývoj udrží aj v najbližších mesiacoch. Koncom minulého týždňa to potvrdili decembrové dáta o objeme výstavby domov a bytov, ktorá je najvyššia za posledných trinásť rokov. Tempo rastu zrýchlila tiež priemyselná výroba alebo maloobchodné tržby. Americký dolár na údaje reagoval miernym posilnením voči hlavným svetovým menám, čím nepatrne vylepšil rekordné úrovne za posledný mesiac.

Ešte lepšie si však v uplynulom týždni viedol čínsky jüan, ktorý dosiahol najsilnejšie hodnoty za uplynulý polrok. Aj v tomto prípade za tým stojí zverejnenie najnovších ekonomických dát. A to napriek tomu, že čínska ekonomika rástla najpomalším tempom za posledné tri dekády. Jüanu totiž pomohli čísla z priemyselnej výroby, ktorá naopak svoj rast zrýchlila.

Investori budú tento týždeň čakať najmä na rozhodovanie japonskej centrálnej banky o menovej politike, ktoré je naplánované na utorok, a tiež štvrtkové zasadnutie rady guvernérov Bank of England. Prípadné zmeny kurzu menovej politiky sa nepochybne premietnu aj do kurzov hlavných svetových mien.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno