Cieľom opatrenia je zvýšiť pridanú hodnotu pri exporte medi. Indonézia totiž doteraz vyvážala predovšetkým nespracovanú alebo len čiastočne spracovanú medenú rudu. V minulom roku na globálny trh dodala 1,3 milióna ton tejto suroviny.

Indonézska vláda však reaguje na rastúci dopyt po medi vo svete a od roku 2023 chce prakticky zakázať voľný vývoz tohto strategického kovu zo zeme. Neznamená to, že by sa indonézska meď v nespracovanom stave vôbec nedostala na globálny trh, vláda iba plánuje zaviesť exportné kvóty na surovú meď. Do zahraničia sa tak dostane len toľko medenej rudy, koľko jej nezvládnu spracovať domáce kapacity.

Napätie na globálnom trhu s meďou môže vzrásť po tom, čo budú oficiálne oznámené definitívne výsledky prezidentských volieb v Peru. Z doteraz sčítaných hlasov totiž vyplýva, že pôjde o tesný výsledok. Socialistický kandidát Pedro Castillo totiž desí ťažobné spoločnosti. Vyjadril sa, že by presadzoval až 70-percentnú daň zo zisku firiem, ktoré v Andách ťažia meď. Podľa posledných správ má Castillo náskok asi 0,2 percentuálneho bodu pred svojou súperkou Keiko Fujimoriovou, dcérou niekdajšieho peruánskeho prezidenta Alberta Fujimoriho.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno