Miera nezamestnanosti v eurozóne aj Európskej únii zostala v januári stabilná

V januári bolo v Európskej únii bez práce 15,7 milióna ľudí, v eurozóne 13,3 milióna. Medziročne tak v únii pribudlo bezmála 1,5 milióna a v eurozóne milión nezamestnaných. Vyplýva to z aktuálnych údajov Eurostatu.

EU, europska unie, Evropska unie

Oproti decembru sa síce počty nezamestnaných mierne zvýšili, no na mieru nezamestnanosti to ani v Európskej únii, ani eurozóne nemalo vplyv. Miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v januári 7,3 a v eurozóne 8,1 percenta. V oboch regiónoch sa miera nezamestnanosti medziročne zvýšila zhodne o 0,7 percentuálneho bodu.

Najnižšiu mieru nezamestnanosti v januári vykázalo Poľsko (3,1 percenta), Česká republika (3,2 percenta) a Holandsko (3,6 percenta). Naopak s najvyššou nezamestnanosťou sa v januári vypriadavalo Španielsko (16 percent), Litva (9,6 percenta) a Švédsko (8,8 percenta).

V ďalších mesiacoch sa očakávajú ďalšie stagnácie, prípadne pokles nezamestnanosti s tým, ako sa začnú rozbiehať sezónne práce. V strednodobom horizonte bude kľúčovú úlohu zohrávať ekonomické oživenie, ktoré bude závisieť od priebehu očkovania proti koronavírusu, čo ovplyvní rýchlosť rozvoľňovania protiepidemických opatrení. Predpoklad ale je, že by sa počet ľudí bez práce mal znižovať.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno