Cena ropy prelomila hranicu 70 dolárov za barel, kvôli útokom na saudskoarabské rafinérie

Barel ropy brent stojí prvýkrát od vypuknutia koronavírusovej pandémie viac ako 70 dolárov. Ide o okamžitú reakciu trhov na oznámený útok dronov na saudskoarabské ropné rafinérie.

ropa, cena ropy, brent

K nedeľnému útoku na rafinérie a sklady ropy v Saudskej Arábii sa prihlásili jemenskí Husiovia, ktorí bojujú v ozbrojenom konflikte v Jemene. Podľa denníka Financial Times malo dôjsť k útokom dronov na skladisko ropy Ras Tanura, ktoré je jedno z najväčších ropných prístavov na svete. Jedna strela mala dopadnúť aj na mesto Dhahran, kde sídli najväčšia ropná spoločnosť sveta Saudi Aramco.

Podľa informácií saudskoarabského ministra energetiky nedošlo k žiadnej ujme na ľudských životoch ani zdraví, a dokonca ani ku škodám na majetku. Údajne nebolo zasiahnuté ani samotné spracovávanie ropy. Globálny trh s ropou napriek tomu zareagoval dramatickým rastom ceny čierneho zlata, ktorá sa prehupla cez 70 dolárov za barel. To je najvyššia úroveň ceny ropy brent od prepuknutia koronavírusovej krízy. Zdražela tiež texaská ropa WTI. Barel sa v noci z nedele na pondelok obchodoval za takmer 68 dolárov.

K napätiu na globálnom ropnom trhu prispel aj výsledok zasadnutia skupiny OPEC+, ktorá sa dohodla, že k navýšeniu ťažby zatiaľ nedôjde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno