Dolár vďaka skvelým číslam z trhu práce posilňuje

Americký dolár sa voči japonskému jenu dostal na deväťmesačné maximá. Posilňoval aj v rámci svojho indexu, ktorý meria hodnotu dolára voči košu šiestich svetových mien.

dolar 4

Za rastom hodnoty amerického dolára stoja jednak obavy z akcelerujúcej inflácie ako aj dobré správy z amerického trhu práce podporené schválením fiškálneho stimulačného balíčka v objeme 1,9 bilióna dolárov. Ak by si inflácia udržala nastúpený trend a dostala sa v blízkej budúcnosti nad úroveň dvoch percent, pravdepodobne by to viedlo Federálny rezervný systém k úvahám o zvýšení základnej úrokovej sadzby.

Dolár pôsobí ako magnet na investorov už teraz. Dáta z trhu práce totiž ukázali, že vo februári v USA vzniklo viac ako dvojnásobné množstvo pracovných miest, než sa očakávalo. Ide o pomerne silný indikátor toho, že hospodárstvo výrazne oživuje. Európe sa stále nedarí dostať epidémiu pod kontrolu, a tak bude svoju ekonomiku odomykať zrejme s niekoľkomesačným oneskorením za Spojenými štátmi. Ďalší dôvod, prečo dať prednosť doláru pred eurom.

Hoci japonské hospodárstvo sa zdá byť z najhoršieho vonku, nie je to pre investorov dostatočný impulz pre zachovanie svojich pozícií v jenoch. Japonská mena sa tak voči doláru dostala na najslabšiu úroveň za posledných deväť mesiacov.