Miera inflácie v Turecku sa v decembri zvýšila na 64,8 %, čo je najviac za posledný rok

Miera inflácie v Turecku

Spotrebiteľské ceny v Turecku v decembri naďalej výrazne rástli, pričom miera inflácie dosiahla ročné maximum. Z novembrových 61,98 % sa zrýchlila na 64,77 %, uviedol dnes turecký štatistický úrad. Vyššie boli najmä ceny v reštauráciách a kaviarňach, pričom drahšie bolo aj ubytovanie. Oblečenie a obuv v porovnaní s novembrom zlacneli. Na medzimesačnej báze sa ceny v Turecku spomalili na 2,93 percenta.

Najvyššie v Európe

Turecko má zďaleka najvyššiu infláciu v Európe, napriek tomu sú decembrové údaje o niečo lepšie, ako sa očakávalo. Analytici v prieskume agentúry Reuters očakávali zrýchlenie inflácie, v priemere si však mysleli, že miera inflácie vzrastie nad 65 percent. Pri medzimesačnej miere očakávali 3,1-percentný nárast po 3,28-percentnom zvýšení v novembri.

Menová kríza

Inflácia v Turecku prudko vzrástla po menovej kríze koncom roka 2021 a v októbri nasledujúceho roka dosiahla 85,51 %, čo predstavuje 24-ročné maximum. Turecká líra sa vlani voči doláru znehodnotila o približne 37 percent.

Index cien výrobcov sa v decembri medzimesačne zvýšil o 1,14 percenta, pričom medziročne vzrástol o 44,22 percenta, uviedli štatistici. V novembri sa ceny výrobcov medzimesačne zvýšili o 2,81 percenta a medziročne o 42,25 percenta. Rast cien výrobcov sa zvyčajne neskôr premietne do rastu spotrebiteľských cien.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno