Meny citlivé na riziko posilňovali. Dôvodom je obava z šírenia nestability kvôli Evergrande

Problémy čínskej developerskej spoločnosti Evergrande hýbu devízovým trhom. Zatiaľ čo niektoré zavedené meny zaznamenali mierny prepad, posilňovali naopak tie, ktoré sú citlivejšie vo vzťahu k riziku. Medzi nimi tiež austrálsky dolár.

Dolár vďaka pozitívnym očakávaniam posilnil

Na globálnych finančných trhoch panuje obava, že by sa problémy čínskej developerskej spoločnosti Evergrande mohli rozšíriť aj za hranice Číny. Investori preto začali svoje peniaze prelievať do iných mien, na čom zarobili najmä austrálsky dolár a nórska koruna. Obe meny posilnili o necelé pól percento. Naopak japonský jen sa ocitol pod tlakom.

K miernemu oslabeniu jenu ale prispelo jemné zvýšenie úrokových sadzieb pri amerických vládnych dlhopisov, čo pritiahlo pozornosť okrem iného práve japonských investorov. Navyše rastú očakávania, že Federálny rezervný systém (americká centrálna banka) pristúpi k skoršiemu obmedzovaniu kvantitatívneho uvoľňovania, ako bolo pôvodne plánované.

Takmer žiadnu zmenu nezaznamenal kurz eura voči košu hlavných svetových mien, hoci v parlamentných voľbách v Nemecku zvíťazili sociálni demokrati a porazili svoje doterajšie vládne partnerov z CDU / CSU. Trh tak výsledky hlasovania prakticky kvitoval.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno