Ropa po výstupe na trojročné maximum mierne zlacnela. Dopyt po nej ale porastie, veštia OPEC

Barel ropy typu brent sa začiatkom týždňa obchodoval za viac ako 80 dolárov. Išlo o najvyššiu cenu od októbra 2018. Krátko potom však ropa zlacnela a dostala sa dokonca pod 77 dolárov.

ropa

Ropa brent sa dostala na trojročné maximum, aby sa krátko potom vrátila pod úroveň 77 dolárov. Lenže podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa svet musí pripraviť na rastúci dopyt po čiernom zlate, ktorá bude dôsledkom oživujúci globálnej ekonomiky. Nie je tak vylúčené, že cena barelu ropy opäť čoskoro prekročí 80 dolárovú hranicu.

Dopyt po rope sa má podľa OPEC zvyšovať minimálne do roku 2023, kedy sa môže vyšplhať nad 101 miliónov barelov denne. O 1,6 milióna barelov by tak prekonala úroveň z roku 2019, teda pred nástupom pandémie.

V minulom roku bola priemerná denná spotreba ropy 90,6 milióna barelov, pre tento rok sa predpokladá o šesť miliónov barelov denne viac. V roku 2022 by sa potom mal denný priemer len o 100 tisíc barelov denne zastaviť pod stomiliónovú hranicou. V ďalších rokoch sa má globálny dopyt po rope zvyšovať len mierne a kulminovať by mohol okolo roku 2035, predpovedá OPEC.

3 KOMENTÁŘE

  1. […] OPEC a jej spojenci združení v skupine OPEC+ sa dohodli na postupnom zvyšovaní objemu ťažby potom, čo bola naopak drasticky obmedzená kvôli prepuknutiu pandémie koronavírusu. Lenže skutočnosť je taká, že k zvyšovaniu dochádza pomalšie, než sa počítalo. Podľa agentúry Reuters za to môžu najmä väčší producenti v rámci OPEC+, tí menší by boli ochotní zvyšovať ťažbu rýchlejšie. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno