Prakticky všetky hlavné priemyselné komodity pod ťarchou neistoty budúceho vývoja epidémie koronavírusu zlacňujú. Ropa, zemný plyn, ale aj palmový olej alebo základné kovy.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila kvôli epidémii koronavírusu stav globálnej núdze. Dá sa teda predpokladať, že trhy na toto rozhodnutie budú reagovať ďalším prepadom. Tie komoditné nevynímajúc. Už doterajší vývoj nie je pre komoditných investorov nijako pozitívny.

Cena ropy tento týždeň postupne klesla až na trojmesačné minimum. Proti čiernemu zlatu hrá práve to, že epidémia koronavírusu má ohnisko v Číne, ktorá je najväčším importérom ropy na svete. Ak teda dôjde k utlmeniu čínskej ekonomiky, dopyt po rope bude pokračovať v poklese. Prakticky to isté sa týka zemného plynu, u ktorého dopyt zráža aj doterajší mierny priebeh tohtoročnej zimy.

Prepad ceny sa týka aj palmového oleja, ktorý len v tomto týždni zlacnel o desať percent. Aj v tomto prípade obchodníci reagovali na očakávané uzatváranie nákupných galérií v čínskych mestách vrátane tamojších reštaurácií. Smerom dole sa vydali tiež ceny základných priemyselných kovov ako medi, niklu alebo lítia. Rekordmanom týždňa je však letecký benzín, ktorý od pondelka do stredy zlacnel o viac ako šestnásť percent. Počas zvyšku týždňa časť strát vymazal.

 

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno