Katar vraj nie je schopný sám o sebe nahradiť prípadný výpadok dodávky zemného plynu do Európskej únie, ku ktorému by teoreticky mohlo dôjsť v prípade, že napätie medzi Ukrajinou a Ruskom prerastie do otvoreného vojnového konfliktu. V utorok to po rokovaní s eurokomisárkou pre energetiku Kadri Simsonovou povedal katarský minister energetiky Saad Sherida Al-Kaabi.

„Nie sme schopní to samostatne zvládnuť bez toho, aby sme narušili dodávky do iných regiónov sveta,“ dodal. Podľa neho je nutné, aby energetická bezpečnosť Európskej únie bola zaistená kolektívne za účasti viacerých krajín. Kaabi zároveň vyjadril nádej, že napätie na východe Európy bude vyriešené diplomatickou cestou.

Katar je jedným z najväčších svetových exportérov zemného plynu a je kľúčový hráč na tomto trhu v regióne Stredného Východu. Zároveň ide o dôležitého spojenca Spojených štátov a Európskej únie. Práve Katar, USA a Európska únia spolu vedú rokovania o možných dodávkach plynu do Európy pre prípad vojny na Ukrajine.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Katarská štátom vlastnená spoločnosť Qatar Energy rozhodla o investícii za 30 miliárd dolárov, vďaka ktorej sa adekvátne zvýši ťažobná kapacita v severných ložiskách krajiny. Vláda však nechce projekt financovať sama, a tak prizvala práve štvoricu ťažobných firiem, ktoré by sa na rozšírení ťažby podieľali. Ani pre nich by to ale nebola novinka, pretože sa už v súčasnej dobe ťažby katarského plynu zúčastňuje. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno