Katar chystá expanziu v skvapalnenom zemnom plyne. Pozýva k tomu štvoricu ťažobných obrov

Katarská vlajka

Krajina na juhozápadnej časti pobrežia Perzského zálivu je najväčším svetovým vývozcom skvapalneného zemného plynu. Teraz pripravuje projekt, ktorý pozíciu Kataru ako globálneho lídra v exporte LNG upevní.

Katar zvýší vývoz plynu

Spoločnosti Exxon Mobil, Total, Royal Dutch Shell a ConocoPhillips sa budú zúčastňovať na projekte, ktorý zásadným spôsobom zvýši ťažbu zemného plynu, ktorý poputuje do sveta v skvapalnenom stave ako LNG (Liquified Natural Gas). Katar by mal do roku 2027 zvýšiť objem exportovaného skvapalneného zemného plynu najmenej o 64 percent. S odkazom na dobre oboznámené zdroje to uviedla agentúra Reuters.

Spoločnosť Qatar Energy nebude projekt financovať sama

Katarská štátom vlastnená spoločnosť Qatar Energy rozhodla o investícii za 30 miliárd dolárov, vďaka ktorej sa adekvátne zvýši ťažobná kapacita v severných ložiskách krajiny. Vláda však nechce projekt financovať sama, a tak prizvala práve štvoricu ťažobných firiem, ktoré by sa na rozšírení ťažby podieľali. Ani pre nich by to ale nebola novinka, pretože sa už v súčasnej dobe ťažby katarského plynu zúčastňuje.

Firmy by v projekte mali dohromady podiel medzi 20 a 25 percentami. Cieľom projektu je zvýšiť exportné možnosti plynu z Kataru do Európy, ktorá sa usiluje o zníženie závislosti na importe plynu z Ruska.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno