Júlová inflácia v eurozóne prekročila dvojpercentnú hranicu

Miera rastu cenovej hladiny v eurozóne prekročila v júli dve percentá. Stalo sa tak prvýkrát po troch rokoch. Európska centrálna banka ale zrejme svoju uvoľnenú menovú politiku zatiaľ ponechá bezo zmeny.

rast, business

Miera inflácie v eurozóne meraná medziročným prírastkom harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien dosiahla v júli 2,2 percenta. Ešte v júni sa pritom nachádzala tesne pod dvojpercentnou hranicou. Vyplýva to z aktuálnych dát Eurostatu. Je to tiež po dlhej dobe prvýkrát, čo ceny rástli vo všetkých štátoch platiacich eurom. V júni totiž Portugalsko ako jediná krajina eurozóny zažívala defláciu, v máji ceny klesali v Grécku.

Najrýchlejšie rástli ceny v Estónsku, a to o 4,9 percenta, najpomalšie na Malte, kde medziročný prírastok predstavoval len 0,3 percenta. Priemerný rast cenovej hladiny Európskej únie predstavoval 2,5 percenta a rovnako v rámci európskej dvadsaťsedmičky najväčšie zdražovanie nastalo v Estónsku. Nad štyrmi percentami sa inflácia držala ešte v Poľsku, Maďarsku a Litve, viac ako trojpercentné zdraženie nastalo v Rumunsku, Luxembursku a Nemecku.

Miera inflácie v eurozóne sa teraz nachádza prakticky nad cieľmi Európskej centrálnej banky, ktorá ho nedávno mierne modifikovala. A to smerom k dvom percentám v strednodobom horizonte. ECB tak zrejme svoju politiku v dohľadnej dobe nezmení.

1 komentář

Comments are closed.