Dlho očakávaná udalosť je konečne tu. Najväčšia spoločnosť sveta vstupuje na burzu v kurze 8,53 dolára za akciu. O 600 miliónov dolárov tak prekoná IPO čínskeho internetového obchodu Alibaba z roku 2014.

Celkový objem získaných peňazí z úpisu akcií by pri nastavenej východiskovej cene akcií na 8,53 dolára za kus mohol dosiahnuť hranicu 25,6 miliárd dolárov. Doteraz najväčšie IPO, ku ktorému došlo pred piatimi rokmi bol o 600 miliónov dolárov nižšie. Saudi Aramco tak s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpi do histórie ako najväčšia spoločnosť sveta, ktoré sa podarilo dosiahnuť nejobjemnejšie IPO.

Ocenenie spoločnosti, z ktorého sa vyvolávací kurz akcie vypočítal, dosiahlo hodnotu 1,7 bilióna dolárov. To je takmer v polovici intervalu 1,5 až 2 bilióny dolárov, o ktorom sa v tejto súvislosti hovorilo najčastejšie. Práve o hornú hranicu dlho usiloval saudský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý si od IPO sľubuje získanie zdrojov potrebných pre inováciu celej saudskoarabskej ekonomiky.

Lenže poradcovia mu odporúčali cenu spoločnosti znížiť, aby príliš neodrádzala investorov. Vzhľadom k tomu, aký veľký zisk Saudi Aramco v minulosti dosiahlo, by počiatočný kurz akcií ocenený z ceny 2 bilióny dolárov mohol byť nadsadený. Očakáva sa, že Saudi Aramco vstúpi na burzu okolo 12. decembra. Obchodovaná bude zatiaľ len na lokálnom trhu, časom by sa mohla dostať aj na zahraničné burzy.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Saudi Aramco oznámilo, že jeho zisk za prvý tohtoročný štvrťrok dosiahol 16,6 miliardy dolárov, čo je viac ako dvojnásobok zisku všetkých piatich najväčších západných ropných spoločností dohromady. Ťažobnej firme sa podarilo nazhromaždiť hotovosť v objeme 15 miliárd dolárov, čo ale stále nestačí na výplatu bezmála devätnástich miliárd na dividendách. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno