Britská libra pár dní pred voľbami posilňuje

Investori veria vo víťazstvo konzervatívcov v britských predčasných parlamentných voľbách. Libra sa dostala na najsilnejšiu úroveň za posledné dva roky.

Podľa aktuálnych prieskumov je náskok konzervatívcov pred labouristami jedenásť percentuálnych bodov. Len pár dní pred predčasnými parlamentnými voľbami vo Veľkej Británii tak výrazne vzrástli šance na to, že Boris Johnson obháji svoje premiérske kreslo. Investori to vnímajú pozitívne, pretože tým tiež rastie pravdepodobnosť, že Veľká Británia skutočne dokončí svoj brexit.

Tento optimizmus sa tiež prejavil na obchodovaní s britskou librou. Tá sa v priebehu minulého týždňa dostala na najvyššiu úroveň voči euru za viac ako dva posledné roky. Investori síce z brexitu ako takého nejasajú, ale keď už takmer nič nenasvedčuje tomu, že by mal byť zastavený, tak chcú, aby prebehol čo najtichším spôsobom. Neistota je totiž vždy horšia ako istota, že nejaká událost nastane, aj keď je negatívna.

Pre ďalší vývoj kurzu libry bude dôležité, či sa momentálne predvolebné prieskumy pretavia v očakávaný volebný výsledok. Nebude totiž ani tak dôležité, či Toryovci zvíťazia, ale s akým veľkým náskokom zvíťazia. Pravdepodobne najhorší výsledok by bol, keby žiadna z dominantných strán nebola schopná zostaviť jednofarebnú väčšinovú vládu. Taký variant je však veľmi málo pravdepodobný.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno