Hollywoodske štúdiá zverejnili podrobnosti návrhu pre štrajkujúcich scenáristov

hollywood, film, produkcia, štrajk, scenáristi

Hollywoodske štúdiá a streamovacie služby dnes zverejnili podmienky revidovaného návrhu určeného scenáristom. Snaží sa tak ukončiť jednu zo štrajkov, ktoré zastavili veľkú časť filmovej a televíznej produkcie a stáli ekonomiku štátu Kalifornia miliardy dolárov. Scenáristi štrajkujú od mája, v polovici júla sa k protestu pridali aj herci. Žiadajú vyššie odmeny, lepšie podmienky poistenia či záruky týkajúce sa umelej inteligencie (AI).

Nové podmienky

Zväz výrobcov AMPTP, ktorý rokuje v mene spoločností ako Walt Disney alebo Netflix, zmenil svoju ponuku tak, aby obsahovala nové podrobnosti o zásadných otázkach, ako je odmeňovanie, minimálny počet zamestnancov, tantiémy a obmedzenia umelej inteligencie v odvetví.

Návrh zväzu scenáristov WGA ponúka zvýšenie odmeny v rámci trojročnej zmluvy o 13 percent a garanciu, že obsah generovaný umelou inteligenciou nebude považovaný za „literárnu tvorbu“. Streamovacie platformy ponúkli, že budú zväzu WGA v dôverných štvrťročných správach poskytovať informácie o celkovom počte hodín zhliadnutí každého programu vytvoreného pre streamovanie.

Ber alebo neber

„Prišli sme k rokovaciemu stolu s ponukou, ktorá reaguje na hlavné obavy, ktoré autori vyjadrili. Sme hlboko odhodlaní štrajk ukončiť a dúfame, že WGA sa bude usilovať o rovnaké riešenie,“ uviedla vo vyhlásení prezidentka AMPTP Carol Lombardiniová. Hovorca WGA na žiadosť o komentár zatiaľ nereagoval.

Zväz WGA združuje okolo 11 500 filmových a televíznych scenáristov. Do štrajku vstúpil 2. mája. Predchádzajúce rokovania o odmenách, minimálnom počte pracovníkov a tantiémach v ére streamovania sa dostali do slepej uličky. Herecká asociácia SAG sa k protestu pripojila 14. júla, čím sa zastavila veľká časť americkej filmovej a televíznej produkcie.

zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno