Čína kvôli viaznucemu ekonomickému oživeniu znovu znížila úrokové sadzby

Čínska centrálna banka dnes podľa očakávania druhýkrát za tri mesiace znížila jednu zo svojich kľúčových úrokových sadzieb.

Čínska centrálna banka dnes podľa očakávania druhýkrát za tri mesiace znížila jednu zo svojich kľúčových úrokových sadzieb. Chce tak povzbudiť viaznúce ekonomické oživenie po pandémii covidu-19. Iné sadzby ale ponechala bez zmien, čo podľa agentúry Reuters prekvapilo investorov a viedlo k poklesu čínskych akcií.

Prepad nehnuteľností

Oživenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa spomaľuje kvôli horšiacemu sa prepadu nehnuteľností, slabým výdavkom spotrebiteľov a klesajúcemu počtu úverov. Kľúčovú jednoročnú primárnu úverovú sadzbu (LPR) banka preto znížila o 0,1 percentuálneho bodu na 3,45 percenta. Päťročnú LPR ale ponechala na 4,20 percenta. Agentúra Reuters oslovila 35 trhových analytikov, z ktorých všetci predpovedali zníženie oboch sadzieb.

Zníženie ročnej LPR nastalo po tom, čo čínska centrálna banka minulý týždeň nečakane znížila úrokovú sadzbu pri strednodobých a krátkodobých úveroch. Sadzba pri jednoročných strednodobých úveroch (MLF) slúži ako vodítko pre LPR a trhy ju všeobecne vnímajú ako ukazovateľ budúcich zmien úverových sadzieb.

Prekvapenie

To, že päťročná sadzba zostala bez zmeny, analytikov prekvapilo. „Status quo päťročného LPR interpretujeme ako signál, že čínske banky sa zdráhajú znížiť sadzby na úkor marže úrokového diferenciálu,“ povedal analytik Ken Cheung, hlavný ázijský FX stratég v Mizuho Bank. „Upozornilo to na problém týkajúci sa účinnosti prenosu politických pokynov centrálnej banky na trh a čínskym úradom možno chýbajú účinné nástroje na stimuláciu sektora nehnuteľností a ekonomiky prostredníctvom uvoľnenia menovej politiky,“ povedal Cheung. Podľa neho neočakávaný výsledok vývoja sadzieb by mal byť „negatívny pre výhľad rastu Číny a výmenný kurz jüanu“.

zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno