Americká ropa typu WTI sa prvýkrát v histórii obchodovala za nižšiu ako nulovú hodnotu. Jeden barel s dodaním v máji bolo možné v pondelok zaobstarať za mínus štyridsať dolárov. Príčinou je úbytok priestorov pre uskladnenie vyťaženého čierneho zlata.

Anomálie dorazili na trh s ropnými futures prvýkrát v histórii obchodovania americkej ropy typu WTI. Dopyt po rope s dodaním v máji klesol fyzicky na nulu. Ťažiari v Severnej Amerike však nemôžu svoje vrty len tak vypnúť, a tak pokračujú v čerpaní ropy, hoci na nízkych jednotkách percent svojich kapacít. Trh tak čiernym zlatom preteká a skoro už ho niet kde uskladniť do doby, než sa dopyt zase spamätá.

Po celom svete teraz v tankeroch čaká na svojho kupca okolo 160 miliónov barelov ropy, čo je približne 1,6-krát viac, než denná ťažba pred príchodom koronavírusovej pandémie. Len v rezervoároch v oklahomskej Cushing je uskladnených okolo šesťdesiat miliónov barelov. Podľa analytikov nič zatiaľ nenaznačuje, že by sa situácia na trhu s ropnými futures mohla otočiť.

Určitý optimizmus je vidieť na trhu s ropou s dodaním v júni a neskôr. Cena barelu sa tu pohybuje nad dvadsať dolárov, septembrové kontrakty dokonca nad tridsať. Pokiaľ sa ale bude predlžovať aktuálna strnulosť globálnej ekonomiky, môžeme sa záporných futures na ropu WTI dočkať aj v ďalších dňoch a týždňoch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno