Čínske futures na dodávku železnej rudy počas utorkového obchodovania vzrástli. Dôvodom je oživenie priemyselnej výroby v najľudnatejšej krajine sveta a očakávaný rast dopytu po tejto surovine.

Na čínskej komoditnej burze v Ta-lien vzrástli futures na májové dodávky železnej rudy o 1,5 percenta. Dôvodom je mierny optimizmus spôsobený oživením v sektore priemyslu. O tom okrem iného svedčí zvýšenie hodnoty indexu nákupných manažérov na 52 bodov z rekordne nízkych úrovní vo februári. Analytici pritom očakávali hodnotu indexu nákupných manažérov len na úrovni 45.

Zásoby železnej rudy v Číne okrem iného klesli už druhý týždeň v rade na 121,25 milióna ton. To je najnižšia úroveň za posledných takmer osem mesiacov. Štatistici síce varujú, že to ešte nutne nemusí znamenať definitívny obrat v ekonomickej aktivite, však uvedené dáta dávajú istú nádej. „Výroba firiem sa ešte nevrátila na hodnoty pred vypuknutím Koronavirové epidémie,“ upozornil čínsky štatistický úrad.

Či dopyt po železnej rude skutočne porastie, bude závisieť aj od vývoja vo zvyšku svete. Ten ale zatiaľ stále bojuje s pandémiou koronavírusu a ekonomiky mnohých kľúčových krajín sa fakticky ocitli v karanténe, kedy veľká časť radu sektorov doslova stojí. K lepšiemu by sa situácia mohla obracať najneskôr v priebehu leta. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno