Fed oznámil, kedy skončí s kvantitatívnym uvoľňovaním. Americký dolár mierne oslabil

Výbor pre operácie na voľnom trhu amerického Fedu načrtol scenár postupného utlmenia kvantitatívneho uvoľňovania. Úrokové sadzby zostali zatiaľ bez zmeny, hoci inflácia v USA je vysoká.

americký dolár, USA, peniaze

Americká centrálna banka začne už od polovice novembra utlmovať nákupy vládnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov. Každý mesiac sa ich objem bude znižovať o 15 miliárd dolárov, až bude program kvantitatívneho uvoľňovania úplne ukončený. K tomu by malo dôjsť približne v polovici budúceho roka.

Dôvodom tohto kroku je inflácia, ktorá v USA na najvyššej úrovni za posledných 13 rokov pretrváva už niekoľko mesiacov. Zo strany Fedu však opakovane zaznieva, že ide o prechodný jav, na ktorý nie je zatiaľ nutné reagovať tvrdšími opatreniami.

Americký dolár na správy z Fedu zareagoval oslabením voči košu hlavných svetových mien o 0,045 percenta. Nejde však o zásadný prepad kurzu dolára, napríklad voči euru sa udržal prakticky na rovnakej hladine. Dá sa zároveň predpokladať, že úrokové sadzby by Fed mohol už v budúcom roku zvýšiť, akonáhle dôjde k postupnému utlmeniu kvantitatívneho uvoľňovania. V takom prípade by mohol dolár posilniť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno