Dovozcovia železa, ocele, niektorých druhov stavebných hmôt alebo elektriny z tretích krajín do Európskej únie by museli do ceny importovaného tovaru začať premietať ceny emisií skleníkových plynov. Technicky by to znamenalo povinný nákup emisných kvót pri dovoze a ich cena by sa následne premietla na dovozné ceny príslušného tovaru. O pláne informovala agentúra Reuters s tým, že má dokument Európskej komisie k dispozícii.

Systém by mal byť v plnej verzii zavedený od roku 2026 s tým, že o tri roky skôr by mohlo začať akési prechodné obdobie, počas ktorého by dochádzalo k postupnému nábehu systému. Európska komisia si od toho sľubuje nielen zohľadnenie objemu emisií pri produkcii dovážaných komodít do Únie, ale tiež zrejme porovnanie podmienok pre domácich a zahraničných výrobcov. Úniové priemyselné a energetické firmy totiž musia buď spĺňať pomerne prísne limity pre emisie skleníkových plynov, alebo nakupovať emisné povolenky. Ich cena sa v posledných dňoch dostala na rekordnú úroveň nad 51 eur za tonu.

1 komentář

  1. […] Európska komisia vykonáva revíziu pravidiel jednotného trhu Európskej únie pre poskytovanie verejnej finančnej podpory energetickým projektom. Zároveň ich posudzuje aj z hľadiska dosiahnutia vytýčených klimatických cieľov a verdikt sa zdá byť nekompromisný. Nové pravidlá majú viesť k vytesneniu fosílnych zdrojov z energetického mixu členských krajín EÚ. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno